reklama

Prečo potrebujem vzdelanie?

Na túto otázku je možné sa pozrieť z viacerých strán aj z pohľadu rozličných osobností. Veď na svete snáď neexistuje človek, ktorý by si sám túto otázku nepoložil aspoň raz. Kladú si ju mladí ľudia, ktorí uprednostňujú zábavu pred školou. Ale rovnako aj starší ľudia, ktorí sa odmietajú učiť nové veci, napríklad ovládať počítače reagujúc známou frázou „ja už to nepotrebujem“ alebo „toto už nie je pre nás starších.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Kto teda pozná ozajstnú váhu vedomostí? Najskôr asi ten, kto ich má. Dnes žijeme v zrýchlenej dobe strojov, počítačov, internetu a masmédií. Sami denne badáme, ako sa svet mení. Každý deň vznikajú nové technológie a ľudstvo dospieva k stále novým a novým objavom, ktoré významne ovplyvňujú náš život. Preto je pre človeka nesmierne dôležité neustále sa niečo nové učiť a udržiavať si všeobecný rozhľad alebo takzvané všeobecné vzdelanie. Tak teda pekne od začiatku. Vzdelanie človek začína nadobúdať už v útlom detstve. Áno, práve vtedy začína dieťa naberať prvé vedomosti a skúsenosti potrebné pre život. Učí sa chodiť, rozprávať a buduje si svoju prvú slovnú zásobu. Čoraz častejšie v súčasnosti počujeme nadávať už malé deti. Tento smutný fakt je často spôsobený práve nízkou vzdelanosťou rodičov, z ktorých úst počujeme viac hanlivých slov ako iných, čiže aj rozhovor s nimi je pre človeka skôr zdrvujúci než obohacujúci. Väčšina detí ani nevie, čo dané slovo znamená, napriek tomu ho ale používa, pretože ho každý deň počuje doma.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neskôr sa deti učia prvé farby, zákazy. Učia sa chodiť cez prechod a ďalšie pre život potrebné veci. Po dovŕšení 6. roku je dieťa rodičmi zapísané do prvého ročníka, u nás momentálne povinnej 10 ročnej dochádzky, ktorá sa na danej škole končí 9. rokom, 10. rok sa zväčša končí na strednej škole.

Základná škola poskytuje človeku komplexné spektrum vedomostí potrebných pre život. Počas rokov na základnej škole sa začína budovať osobnosť každého zo žiakov, škola mu tým pomáha lepšie sa rozhodnúť v pokračovaní a smerovaní jeho života. Prvá trieda - základ života. Žiaci sa tu učia základy písania, čítania a počítania, pre život tak nesmierne potrebné, že sa bez nich nedá zaobísť. Neskôr študentom pribúdajú predmety.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zemepis, aby vedel to potrebné o krajine, kde žije, ako aj o krajinách, kam možno niekedy pôjde. Môže si tak ušetriť plno nepríjemností. Dejepis nás učí o chybách, ktoré spravili naši predkovia. Aby sme sa z nich poučili, ale zároveň je hrdosťou každého človeka poznať svoje korene, odkiaľ je, odkiaľ pochádza. Biológia nám dáva znalosti o fungovaní ľudského tela a o rôznych organizmoch, aby sme si uvedomili, aká je príroda rozmanitá a potrebná pre náš život, aby sme si ju vážili a ochraňovali ju. Slovenčina s literatúrou nám zanecháva obrovské kultúrne dedičstvo. Toto dedičstvo nám dáva najpravdivejší pohľad na históriu. Vypovedá o vtedajších pomeroch v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Umelecké diela, ktoré tu zanechali autori v minulosti, ale aj v súčasnosti, sú akousi duševnou schránkou, ktorá nám odovzdáva niektoré pocity autora. Z jeho prác je cítiť jeho osobitosť, a to najmä v poézii, pretože poézia je oknom do duše človeka. Rovnako možno povedať, že literatúru a životopisy autorov sa študentom nechce práve dvakrát učiť. Platí tu však pravidlo, že všetko so všetkým súvisí, a to platí najmä o literatúre s históriou a politikou. Preto častokrát tí ľudia, ktorí pochopia tento význam, veľmi rýchlo menia názor, aj na študovanie práve literárnych smerov.

Ďalším príkladom potreby vzdelania a školstva je predmet, ktorý bol z vyučovacieho procesu odstránený, čo je, podľa mňa, chyba. Tým predmetom je sexuológia. Väčšina nevyzretých detí sa pri týchto slovách zasmeje. Ale mladým ľuďom častokrát chýbajú vedomosti z tejto oblasti, a aj keď sa tvária, ako keby pojedli všetku múdrosť sveta. Realita je iná. Väčšina sa bojí opýtať a riadi sa prirodzeným pudom, ktorý ich láka. Lenže absencia základných vedomostí môže mať zdrvujúce následky. Tieto následky môžu byť napríklad trvalé poškodenie zdravia či dokonca smrť. V ľahších prípadoch, ale aj tak dosť vážnych, môže mladý človek dostať pohlavnú chorobu, ako je kvapavka či syfilis. V tých horších prípadoch môže dievča otehotnieť. Alebo sa môžu ľudia nakaziť AIDS, čo je, ako všetci vieme, smrteľná choroba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou časťou, kde je možné preukázať váhu vedomostí, sú: konzumácia nadmerných množstiev alkoholu, požívanie ľahších drog - fajčenie cigariet či marihuany. Mladí ľudia to v dnešnej dobe považujú za moderné, za vrchol frajerstva - „ja to robím, ja som king, a vy ostatní ste nuly." To je chyba, ale to im ukazujú novodobé filmy a stretávajú sa s tým všade okolo seba. A keďže nemajú základné vedomosti o tom, ako to na ich organizmus vplýva, či dokonca, ako dopadnú sami a keďže sa tejto otázke nevenuje patričný dôraz, mladí ľudia si z toho nič nerobia. Lenže následky môžu byť nevyčísliteľné a poškodenie nevratné. A k prevencii častokrát stačia iba vedomosti...

 Záverom by som rad ešte povedal: „Múdri nemusia byť učení, učení nemusia byť múdri". Alebo asi najznámejšie: „Človek sa učí celý život, aby umrel hlúpy." Svet okolo nás sa stále mení a človek sa mu musí stále prispôsobovať a učiť sa novým veciam. Vzdelanie a vedomosti nie sú návodom k životu, ale nástrojom, ako nezablúdiť na ceste životom. 

Jaroslav Mráz

Jaroslav Mráz

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2002 profesionálne pôsobím v IT. Počas svojej kariéry som sa stal odborníkom na interaktívne vzdelávanie, využívanie IT technológií vo firemných procesoch a špecializujem sa na efektivitu firemnej IT. V súčasnosti pôsobím ako Obchodný a Technický riaditeľ spoločnosti Allycom, s.r.o. a na pozícií Riaditeľa IT v rôznych medzinárodných spoločnostiach, kde v svojej špecializácii plne využívam nadobudnuté skúsenosti z lektorstva, vedenia ľudí a priamej praxe IT špecialistu. See some more: www.jaroslavmraz.sk & http://about.me/jaroslav_mraz Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéAnimeconInšpirácieVeda a TechnikaMoja tvorbaneviem kam zaradiť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu